Obrázky z aplikací EDA PLAY TOM a EDA PLAY TOBY zabaví děti i v pracovních listech 


Aplikace EDA PLAY TOM volně navazuje na dříve vydanou hru EDA PLAY TOBY.  Obě hry jsou plné zvířátek. V nové hře EDA PLAY TOM se děti seznamují se zvířátky na dvorku a v lese. Ilustrace děti zabaví i v pracovních listech. 


Co si vyberete? Omalovánky nebo kartičky se stíny zvířat?


Omalovánky se zvířátky

na dvorku a v lese


EDA PLAY - OMALOVÁNKA - kráva a telátko

Prohlédni si obrázek. Nakresli to, co by mohlo krávě a telátku chutnat, může to být tráva nebo seno? Obrázek vybarvi pastelkami. Při malování můžeš bučet búúúú. Předveď, jak si kráva a telátko na trávě pochutnají.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - koza a kůzle

Prohlédni si obrázek. Nakresli to, co by mohlo koze a kůzlátku chutnat. Koza se umí natáhnout pro šťavnaté lístky na keř nebo strom, ale chutná jí i tráva nebo seno. Obrázek vybarvi pastelkami. Při malování můžeš zamečet méé. Předveď, jak si koza a kůzlátko na trávě pochutnají.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - slepice a kuřátko

Prohlédni si obrázek. Nakresli to, co by mohlo slepici a kuřátku chutnat. Mohlo by to být obilí, ale třeba i jahoda. Obrázek vybarvi pastelkami. Až bude hotový, ťukej do stolu prstem tak, aby to znělo, jako když slepice klove do zrní. Spolu s rodiči předveďte, jaký zvuk vydává kuřátko a jaký slepice.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - kůň a myš

Na obrázku je kůň a myš. Obrázek vybarvi pastelkami. Kůň je velký, myš je malá. Spolu s rodiči si zkuste vzpomenout na další zvířátka, která jsou malá. Co třeba moucha nebo housenka? A která jsou velká? V zoo můžeme vidět slona, hrocha, na statku krávu. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - prasátko a ovečka

Na obrázku je prasátko a ovečka. Obrázek vybarvi pastelkami. Namaluj to, na čem by si mohlo prasátko i ovečka pochutnat. Chutná jim šťavnaté jablko, zelená tráva. Spolu s rodiči předveďte, jak si pochutnává prasátko a jak vesele zabečí ovečka, když si na něčem tuze pochutná.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - dva motýli

Na obrázku jsou dva motýlci. Vybarvi je pastelkami. Motýli v přírodě mají na křídlech nejrůznější vzory. Spolu s rodiči se podívejte na motýly do encyklopedie nebo je najděte na internetu. Jakou barvu máš nejraději? Ozdob motýlka tak, aby se ti líbil. Nebo ho vybarvi, aby měl barvu jako slunce nebo jako jahoda.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - sova na větvi

Na obrázku je sova. Sedí na větvi. Vybarvi obrázek pastelkami. Spolu s rodiči najděte v encyklopedii nebo na internetu, jaké druhy sov ve vašem okolí žijí. Při vymalování obrázku můžeš vydávat zvuk húúúú húúú, jako sova. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - dvě housenky

Na obrázku jsou dvě housenky. Mají hlad. Pochutnají si na šťavnatém lístku z keře nebo stromu, nakresli další lístky. Celý obrázek vybarvi pastelkami. Housenkám můžeš dokreslit úsměv nebo pusu otevřenou dokořán. Že nevíš, co to znamená? Poraď se s rodiči.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - dvě veverky

Na obrázku jsou dvě veverky. Chtějí si pochutnat na oříšku. Můžou se o jeden oříšek podělit, dokresli jeden oříšek. Nebo nakresli dva oříšky, pak bude mít každá veverka jeden. Celý obrázek vybarvi pastelkami. Potom předveď, jak si veverky na oříšku pochutnají, budou nahlas chroupat. Dokresli veverkám úsměv nebo zuby.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - žabka skáče do vody

Na obrázku je žabka. Skáče do vody. Obrázek vybarvi pastelkami. Do vody dokresli malé rybky. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - ryba ve vodě

Na obrázku je ryba. Z pusy vypouští bublinky. Obrázek vybarvi pastelkami. Rybě můžeš namalovat šupiny v barvách, které máš rád. Jaká barva je tvoje nejoblíbenější? Při vybarvování obrázku předveď, jaký zvuk vydává ryba, když vypouští bubliny. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA - dvě ryby ve vodě

Na obrázku jsou dvě ryby. Vybarvi obrázek pastelkami. Dokresli další rybičky nebo bubliny, které rybky vypouští z pusy. Spolu s rodiči vyjmenujte, kde všude máte v bytě vodu. V kuchyni, ve sklenici k pití, v koupelně ve vaně nebo ve sprše, na toaletě. Kdy potřebujeme studenou vodu a kdy teplou?

Ke stažení - A4


Omalovánky se zvířátky - vymaluj podle čísel


EDA PLAY - VYMALUJ PODLE ČÍSEL: SLEPIČKA A KUŘÁTKO

Pozorně si prohlédni obrázek. Připrav si pastelky. Najdi v obrázku všechna čísla. Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti pomohli pastelky k číslům přiřadit. Obrázek vybarvi pastelkami. Co na něm je? Zkus vyjmenovat, na čem by si mohla slepička pochutnat.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - VYMALUJ PODLE ČÍSEL: Sova a ježek v lese

Pozorně si prohlédni obrázek. Připrav si pastelky. Najdi v obrázku všechna čísla. Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti pomohli pastelky k číslům přiřadit. Podle čísel obrázek vybarvi pastelkami. Pod strom nakresli houby a na strom veverku.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - VYMALUJ PODLE ČÍSEL: dvě sovy

Pozorně si prohlédni obrázek. Připrav si pastelky. Najdi v obrázku všechna čísla. Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti pomohli pastelky k číslům přiřadit. Podle čísel obrázek vybarvi pastelkami. Která sova je menší, která je větší? Dokážeš spočítat všechny houby v obrázku? 

Ke stažení - A4

EDA PLAY - VYMALUJ PODLE ČÍSEL: Dva motýlci

Pozorně si prohlédni obrázek. Připrav si pastelky. Najdi v obrázku všechna čísla. Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti pomohli pastelky k číslům přiřadit. Podle čísel obrázek vybarvi pastelkami. Vyprávějte si spolu s rodiči, na čem si motýlci rádi pochutnají a kde jste je mohli v přírodě vidět.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - VYMALUJ PODLE ČÍSEL: motýl na louce

Pozorně si prohlédni obrázek. Připrav si pastelky. Najdi v obrázku všechna čísla. Popros rodiče nebo starší sourozence, aby ti pomohli pastelky k číslům přiřadit. Podle čísel obrázek vybarvi pastelkami. Nahoru můžeš dokreslit sluníčko a do trávy další květiny.

Ke stažení - A4

Podívejte se také na omalovánky s jedním zvířátkem:


klikněte sem a prohlédněte si OMALOVÁNKu "zajíc"

Na obrázku je zajíc. Zajíc běhá rád po poli. Vymaluj obrázek a dokresli pole. Nahoru pak nakresli oblohu a slunce. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a najděte zvířata, která mají kratší uši než zajíc. Omalovánku najdete zde.

Klikněte sem a prohlédněte si OMALOVÁNKu "pes" 

Na obrázku je pes. Pes rád štěká. Vymaluj obrázek a dokresli pejskovi nějakého zvířecího kamaráda, třeba dalšího psa. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a popište, jaké zvuky vydávají ostatní zvířata. Omalovánku najdete zde.

Klikněte sem a prohlédněte si omalovánku "prasátko"

Prasátko je zvýrazněno černou konturou, prasátko žije na farmě, můžete využít bílé pozadí a dokreslit vše, co najdeme na farmě: traktor, zeleninu v záhonech a ovoce na stromech, další zvířátka. Omalovánku najdete zde.Barevná zvířátka a stíny

Pracovní list s barevnými obrázky rozstříhejte. Barevná zvířátka můžete lepit na stíny, nebo je jen přikládat.Hra s kartičkami: obrázky a stíny

Barevné obrázky můžete lepit na stíny, nebo je jen přikládat.
Každý obrázek můžete rozstřihnout na polovinu a udělat tak hru složitější.


Hra s kartičkami - kartičky na polovinu

Každý pracovní list si můžete vytisknout dvakrát.  Jeden rozstříhejte na kartičky a jeden můžete nechat vcelku. Ten použijete jako hrací podložku. Vytahujte z hromádky kartičky a přikládejte je na nerozstříhanou podložku. Každou kartičku můžete rozstříhat na polovinu a poloviny obrázků skládat k sobě.

Máte jen černobílou tiskárnu?

Kartičky s barevnými zvířátky můžete vlepovat do políček se stíny, nebo barevná zvířátka na stíny přikládat. Pokud máte jen černobílou tiskárnu, nic se neděje. Barevným fixem zvýrazněte původně barevná zvířátka. 


Spoj čísla a zjisti, co je na obrázkuPostavičky zvířat a bludiště

VYSTŘIHOVÁNKY POSTAVIČEK zvířat

Vystřihovánky můžete znát už z dřívějška.

Klikněte sem a prohlédněte si dříve vydanou nabídku pracovních listů na téma bludiště.

Bludiště se zvířátky 

Už z dřívějška můžete znát pracovní listy na téma bludiště se zvířátky.

Klikněte sem a prohlédněte si dříve vydanou nabídku pracovních listů na téma bludiště.

BLUDIŠTĚ SE ZVÍŘÁTKY 

Už z dřívějška můžete znát pracovní listy na téma bludiště se zvířátky.

Klikněte sem a prohlédněte si dříve vydanou nabídku pracovních listů na téma bludiště.

EDA PLAY - VYSTŘIHOVÁNKY POSTAVIČEK ZVÍŘAT - 1. SADA: ZVÍŘATA A JÍDLO

Vystříhej jednotlivé kartičky a slož je, spodní část slep lepidlem. Popros rodiče nebo šikovné sourozence, aby ti pomohli se stříháním a lepením. Některá zvířátka by si dala víc druhů jídla. Dej před každé zvířátko tolik různých jídel, kolik by mu mohlo chutnat.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - VYSTŘIHOVÁNKY POSTAVIČEK ZVÍŘAT - 2. sada: zvířata a jídlo

Vystříhej jednotlivé kartičky a slož je, spodní část slep lepidlem. Popros rodiče nebo šikovné sourozence, aby ti pomohli se stříháním a lepením. Některá zvířátka by si dala víc druhů jídla. Dej před každé zvířátko tolik různých jídel, kolik by mu mohlo chutnat.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - vystřihovánky postaviček zvířat - vymaluj pastelkou

Vystříhej jednotlivé kartičky a slož je. Než začneš stříhat, obrázky vybarvi pastelkami. Zajíčkovi bude chutnat mrkev. Pozorně si prohlédni obrázek. Zajíčkovi chybí pusa. Domaluj mu pusu.


Ke stažení - A4


Kde žijí zvířátka?


Písmenka

Spolu se zvířátky si procvičíme písmenka. Řekněte nahlas název zvířete a hledejte další zvíře, jehož název začíná na stejné písmeno.


EDA PLAY - NAJDI ZVÍŘÁTKA, KTERÁ NEZAČÍNAJÍ NA "K"

Pozorně si prohlédni obrázky. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, spolu kartičky rozstříhejte. Pak dávejte na jednu hromádku kartičky se zvířátky, která začínají na K. A na druhou hromádku kartičky se zvířátky, která nezačínají na K.

Ke stažení

EDA PLAY - NAJDI ZVÍŘÁTKA, KTERÁ ZAČÍNAJÍ NA STEJNÉ PÍSMENKO

Pozorně si prohlédni obrázky. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, vystříhejte spolu kartičky. Pak dávejte k sobě zvířátka, která začínají na stejné písmenko. Ukažte si na prstech ruky, kolik názvů zvířat začíná stejným písmenem. Ukažte si zvířátko, které začíná na M. Zvířátka na J tvoří dvojici. Zvířátka na P trojici.

Ke stažení

EDA PLAY - NA KTERÝCH OBRÁZCÍCH NENÍ ZVÍŘÁTKO?

Pozorně si prohlédni obrázky. Ukaž dva obrázky, na kterých není zvířátko. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc, vystříhejte spolu kartičky. Ukažte si dvě zvířátka, která začínají na K. Pak dvě zvířátka, která začínají na M. Na jaké písmeno začíná to, co je na obrázcích kartiček, které zbyly?

Ke stažení

Tip na další varianty hry s kartičkami

Každý pracovní list s kartičkami zvířat si můžete vytisknout dvakrát. Jeden vždy rozstříhat na kartičky a jeden nechat nerozstříhaný. Ten použijete jako hrací podložku. Rozstříhané kartičky dejte na hromádku. Vytahujte z hromádky kartičky a přikládejte je na nerozstříhanou podložku.Pro sourozence

Kostka aktivit. Jak na to?

1. Vytiskněte, vystřihněte a slepte si kostku.

2. Kostku můžete používat pro různé hry, jak na to, najdete v textu níže:

EDA PLAY - KOSTKA AKTIVIT: ZVÍŘÁTKA, která udělají skok nebo krok

Vystřihni si kostku a slep ji, se sestavením kostky ti mohou pomoci rodiče nebo sourozenci. Prohlédni si obrázky a vyjmenuj je. Pak můžeš začít s hrou, popros rodiče nebo sourozence aby hráli s tebou: Hoď kostkou a předváděj zvíře, které je na kostce.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - KOSTKA AKTIVIT: Jídlo

Vystřihni si kostku a slep ji, se sestavením kostky ti mohou pomoci rodiče nebo sourozenci. Prohlédni si obrázky a vyjmenuj je. Pak můžeš začít s hrou, popros rodiče nebo sourozence aby hráli s tebou: Budete mít hotovou kostku se zvířátky a s jídlem. Hoďte oběma kostkami. Předvádějte, jak zvířátko, které padlo na první kostce, jí jídlo, které padlo na druhé kostce.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - KOSTKA AKTIVIT: JÍDLO K DOKRESLENÍ

Pozorně si prohlédni obrázky. Vybarvi je pastelkami. V jednom políčku něco chybí, dokresli, co by sis zrovna dal, na co máš chuť. S první i druhou kostkou budeš zpívat koledu. Spolu s rodiči nebo sourozenci vystříhej a slep kostku. Hoďte kostkou. Předveďte, jak vám chutná jídlo, které padne na kostce.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - kostka aktivit: zvířátka, KTERÁ VYDÁVAJÍ zajímavé ZVUKY

Vzpomeň si, písničky doma rádi zpíváte.  S pomocí rodičů nebo šikovných sourozenců vystříhejte a slepte kostku a můžete se pustit do hry. Hoďte kostkou a zazpívejte oblíbenou písničku tak, jak by ji zpívalo zvíře, které na kostce padne.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - KOSTKA AKTIVIT: HUDEBNÍ NÁSTROJE

Pozorně si prohlédni obrázky. Pojmenuj všechny hudební nástroje, které vidíš. Předveď, jak se na takový hudební nástroj hraje. S pomocí rodičů nebo šikovných sourozenců vystříhejte a slepte kostku a můžete se pustit do hry. Hoďte kostkou se zvířátky a kostkou s hudebními nástroji. Předveďte, jak by na daný hudební nástroj hrálo zvíře, které padne na kostce.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - KOSTKA AKTIVIT: ČÍSLA

Vystřihni si kostku a slep ji, se sestavením kostky ti mohou pomoci rodiče nebo sourozenci. Pak můžeš začít s hrou, popros rodiče nebo sourozence aby hráli s tebou: Budete mít hotovou také kostku se zvířátky. Určíte si v pokojíčku cíl, ke kterému máte dojít a dohopsat. Hoďte oběma kostkami. Pak dělejte kroky nebo skoky, jaké dělá zvíře, které padne na kostce.  Kolik jich má být se dozvíš hodem kostky s čísly.

Ke stažení - A4

Varianty hry s kostkou: Hra s čísly a kostičkami Lega

Tip pro rodiče: Spolu s dětmi zkuste vymyslet další varianty hry. Třeba hoďte kostkou s čísly a ukažte si počet na prstech. Nebo si vezměte hromádku kostiček lega a každý, kdo hodí kostkou, si odebere z hromádky počet kostiček podle čísla na kostce. Vyhrává ten, kdo má po rozebrání celé hromádky nejvíce kostiček.

Varianty hry s kostkou: Hračky a kostka s jídlem

Tip pro rodiče: Vyskládejte spolu s dětmi na stůl hračky. Hoďte kostkou s jídlem. Předvádějte, jak by hračka jedla nebo pila. Nebo si vyprávějte o tom, kdy naposledy jste dané jídlo měli vy a jak vám chutnalo.

Varianty hry s kostkou: Krok nebo skok zvířátka

Tip pro rodče: Házet můžete i dvěma kostkami najednou. Zkuste kostku se zvířátky a s čísly. Podle čísla, které na kostce padne, udělejte tolik skoků nebo kroků jako zvíře, které padne na druhé kostce.


Pro sourozence

Hra se zvířátkem. Jak na to?

1. Vytiskněte si pracovní list.

2. Připravte si postavičky a kostku z klasické hry Člověče nezlob se, nebo jiné maličké postavičky.

EDA PLAY - HRA: na čem si pochutná prasátko?

Vytiskněte si pracovní list. Spolu s rodiči nebo sourozenci si zahrajte hru. Na hvězdičce je start. Hrát můžete s kostkou a postavičkami z Člověče nezlob se. Hoďte kostkou, postupte dopředu podle čísla, které padne na kostce. Pokud šlápnete na políčko s jídlem, musíte předvést, jak si na konkrétním jídle pochutnává prasátko. Kdo šlápne na šedivé políčko s bonbónem, kolo stojí, protože prasátko bolí bříško.

Hra nemusí nikdy skončit, můžete prasátko obíhat stále dokola. Nebo si můžete hru zahrát v protisměru, až dosáhnete hvězdičky, otočíte se a postupujete proti směru hodinových ručiček.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - HRA S prasátkem

Vytiskněte si pracovní list. Spolu s rodiči nebo sourozenci si zahrajte hru. Na hvězdičce je start. Hrát můžete s kostkou a postavičkami z Člověče nezlob se. Hoďte kostkou, postupte dopředu podle čísla, které padne na kostce. Pokud šlápnete na políčko s popiskem, musíte předvádět to, co je na políčku napsáno. Mňam mňam pochutnávat si na něčem, chrpššš spát. Sami si určete, co budou znamenat barevná políčka. Kolo stojíte? Postoupíte dopředu na shodnou barvu? Budete předvádět jiné zvíře? Vlastní pravidla si před začátkem hry sepište a vysvětlete.

Hra nemusí nikdy skončit, můžete prasátko obíhat stále dokola. Nebo si můžete hru zahrát v protisměru, až dosáhnete hvězdičky, otočíte se a postupujete proti směru hodinových ručiček.

Ke stažení - A4

EDA PLAY - Hra s pejskem

Vytiskněte si pracovní list. Spolu s rodiči nebo sourozenci si zahrajte hru. Na hvězdičce je start. Hrát můžete s kostkou a postavičkami z Člověče nezlob se. Hoďte kostkou, postupte dopředu podle čísla, které padne na kostce. Pokud šlápnete na políčko s popiskem, musíte předvádět to, co je na políčku napsáno. Štěkat, zavrčet, skákat jako pejsek. Sami si určete, co budou znamenat barevná políčka. Kolo stojíte? Postoupíte dopředu na shodnou barvu? Budete předvádět jiné zvíře? Vlastní pravidla si před začátkem hry sepište a vysvětlete.

Hra nemusí nikdy skončit, můžete pejska obíhat stále dokola. Nebo si můžete hru zahrát v protisměru, až dosáhnete hvězdičky, otočíte se a postupujete proti směru hodinových ručiček.

Ke stažení - A4Inspirujte se:
Tvoření s dětmi, ke kterému nepotřebujete tiskárnu.Pracovní listy od poradkyň rané péčE a zrakových terapeutek z EDY

Nezisková organizace EDA poskytuje ranou péči ve čtyřech regionech České republiky. Pracovní listy, připravené pod vedením odborníků na stimulaci zraku z EDY, mohou zdarma používat rodiče, terapeuté, pedagogové a osobní asistenti pro děti s postižením zraku i jemné motoriky po celém světě. 

Více informací najdete na www.eda.cz