Aktivity

Inspirujte se, jak lze využít obrázky z aplikací EDA PLAY

k poznávání světa kolem sebe 


Aplikace EDA PLAY konzultujeme se specialisty na stimulaci zraku a ranou péči tak, abychom vyvíjeli hry na míru dětem se zrakovým a kombinovaným postižením. Rádi se na této stránce podělíme o zkušenosti týkající se podpory vývoje těchto dětí a používání nových technologií. 

S využitím obrázků z aplikací EDA PLAY a aktivního komentáře dospělého můžeme dětem pomoci lépe poznávat svět a podpořit rozvíjení zrakových dovedností a dovedností jemné motoriky. Stáhněte si pracovní listy v PDF (můžete zvolit formát A4 nebo A3), vytiskněte je a procvičujte s dětmi vytváření zrakových představ a motoriku i mimo tablet. Novinky v pracovních listechNež začnete s plněním úkolů v pracovních listech

 POMOZTE DÍTĚTE ROZVÍJET SE HROU Stáhněte si stránku s úkolem ve formátu A4 nebo A3, vytiskněte ji a procvičujte s dítětem zrakové dovednosti a dovednosti jemné motoriky. Nezapomeňte být aktivním průvodcem, popisujte, co je na obrázku, váš komentář dítěti pomůže chápat zrakové vjemy.


POMOZTE DÍTĚTE ROZVÍJET SE HROU

Stáhněte si stránku s úkolem ve formátu A4 nebo A3, vytiskněte ji a procvičujte s dítětem zrakové dovednosti a dovednosti jemné motoriky. Nezapomeňte být aktivním průvodcem, popisujte, co je na obrázku, váš komentář dítěti pomůže chápat zrakové vjemy.

 ZVOLTE VHODNOU PRACOVNÍ PLOCHU  Dítě bude pracovat rukama, zapojovat zrak a motoriku. Mělo by vhodně sedět, například ve vlastní sedačce se stolkem nebo u pracovního stolu. Poskytněte dítěti také vhodnou (kontrastní) barevnost pracovní plochy.


ZVOLTE VHODNOU PRACOVNÍ PLOCHU 

Dítě bude pracovat rukama, zapojovat zrak a motoriku. Mělo by vhodně sedět, například ve vlastní sedačce se stolkem nebo u pracovního stolu. Poskytněte dítěti také vhodnou (kontrastní) barevnost pracovní plochy.

 VYBÍREJTE ÚKOLY PODLE DOVEDNOSTÍ DÍTĚTE Na naší podstránce si můžete vybrat z mnoha úkolů; volte takové, které může vaše dítě zvládnout a být úspěšné. Současně však své dítě nepodceňujte. Začněte od jednodušších úkolů a postupujte ke složitějším.


VYBÍREJTE ÚKOLY PODLE DOVEDNOSTÍ DÍTĚTE

Na naší podstránce si můžete vybrat z mnoha úkolů; volte takové, které může vaše dítě zvládnout a být úspěšné. Současně však své dítě nepodceňujte. Začněte od jednodušších úkolů a postupujte ke složitějším.

 ZAPOJTE SVOU FANTAZII, ZAPOJTE VÍCE SMYSLŮ DÍTĚTE Váš aktivní komentář může pomoci udržet pozornost dítěte. Nemusíte se řídit našimi návrhy, můžete vymyslet komentáře vlastní.


ZAPOJTE SVOU FANTAZII, ZAPOJTE VÍCE SMYSLŮ DÍTĚTE

Váš aktivní komentář může pomoci udržet pozornost dítěte. Nemusíte se řídit našimi návrhy, můžete vymyslet komentáře vlastní.


Nabídka pracovních listů


Omalovánky

Pokud budete stahovat omalovánky s černým pozadím, ujistěte se, že vaše tiskárna dobře tiskne i velké plochy. Černé pozadí je použito záměrně, poskytuje vysoký kontrast, který pomáhá dítěti soustředit se na konkrétní motiv. 

Omalovánky jsou vhodné pro děti, které už pracují s tužkou, pastelkou (například i gelovými pastelkami) nebo fixou (dítě může používat také ergonomické fixy - silné nebo trojhranné), ale také pro děti, s kterými plánujete tyto aktivity teprve vyzkoušet.  Menší děti mohou malovat i prstovými barvami. Můžete si zvolit tisk A4 nebo A3, podle toho, jak velkou plochu chcete dítěti pro práci poskytnout. 

Tip pro rodiče:

Povídejte si s dítětem o tom, co na obrázku vidí, popisujte obrázek vlastním komentářem. Povídejte si o tom, jak mňouká kočka, kde jste mohli vidět koně nebo o tom, že autem jezdíte každý den do školy a kam pojedete autem na výlet.


EDA PLAY - Omalovánky Kočka - černé pozadí

Černé pozadí v kombinaci s oranžovou konturou pomůže dítěti zorientovat se, kde je začátek a konec obrázku, který má vymalovat. Oranžová kontura zvýrazňuje tvar kočky. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - Omalovánky kůň - černé pozadí

Kůň má žlutou hřívu, ocas a kopyta, dítě vybarví červené tělo. Po dokončení omalovánky si obrázek spolu s dítětem prohlédněte a popište, jak se v obrázku střídají barvy.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - Omalovánky auto - černé pozadí

V omalovánce s obrázkem auta bude dítě při vykreslování pracovat se dvěma barvami. Okna auta můžete nechat bílá nebo do nich nakreslete toho, kdo autem jede, pasažéra, řidiče. Kdo se autem projede? Celá rodina? Kam pojedete?

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY kočkA - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Kočka je zvýrazněna černou konturou. Snažte se při vybarvování kočky nepřetáhnout, alespoň ne přes černou konturu. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY kůň - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Kůň má modrou hřívu a ocas, červené tělo, žlutá kopyta. Před vymalováním obrázku s dítětem projděte, která místa má vybarvit červeně a která modře. Bílé pozadí můžete využít k dokreslení prostředí farmy nebo louky, na které se koník pase.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY AUTO - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Auto je na bílém pozadí, je zvýrazněno černou konturou. Až bude dítě obrázek vybarvovat, povzbuzujte ho v soustředění a snažte se pochválit, když nepřetáhne modrou barvu až na bílé pozadí. Do oken auta můžete dokreslit řidiče.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - Omalovánky kočka - bílé pozadí, bez černé kontury

Omalovánku s kočkou můžete vytisknout také ve variantě s bílým pozadím. Zvýraznění tvaru kočky pomáhá oranžová kontura. Obrázek na bílé ploše je zrakově náročnější než varianta omalovánky s černým pozadím.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - Omalovánky kůň - bílé pozadí, bez černé kontury

Kůň má modrou hřívu a ocas. Dítě musí při vykreslování obrázku střídat dvě barvy, pozorně sledovat, kam která barva patří.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - Omalovánky auto - bílé pozadí, bez černé kontury

Kolem auta je bílé pozadí. Cestující můžete nakreslit dovnitř auta, kolem auta přikreslit třeba garáž nebo strom nebo stojícího člověka, který teprve bude do auta nastupovat. Nebo nakreslete nad autem sluníčko a vysvětlete dítěti, co znamená "nad". Podívejte se z okna a ukažte, kde je obloha se sluncem a kde je cesta, po které jezdí auta. Co je nahoře a co dole? S dokreslením obrázku můžete dítěti pomoci, záleží na úrovni jeho dovedností.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY ŽABKA - černé POZADÍ

Žába je na černém pozadí. Při vykreslování obrázku si můžete spolu s dětmi povídat, kde žába žije a kdy naposledy jste byli v přírodě u rybníka. Podívejte se také na kartičky s barevnými zvířátky a jejich stíny.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY PRASÁTKO - ČERNÉ POZADÍ

Prasátko je na černém pozadí. Při vykreslování obrázku si můžete spolu s dětmi povídat, jaké zvuky prasátko vydává, když si pochutnává na jablíčku. Podívejte se také na omalovánky Les a dvorek.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY kohoutek - ČERNÉ POZADÍ

Kohoutek je na černém pozadí. Při vykreslování obrázku si můžete spolu s dětmi povídat, jaké zvuky kohoutek vydává. Jaká další zvířátka žijí na dvorku nebo na statku? Podívejte se také na omalovánky Les a dvorek.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY ŽABKA - zvýrazněno černou konturou, BÍLÉ POZADÍ

Žába je zvýrazněna černou konturou, bílé pozadí můžete využít k dokreslení rybníka nebo kamarádů žabky. Snažte se při vybarvování žabky nepřetáhnout, alespoň ne přes černou konturu.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY prasátko - zvýrazněno černou konturou, BÍLÉ POZADÍ

Prasátko je zvýrazněno černou konturou, prasátko žije na farmě, můžete využít bílé pozadí a dokreslit vše, co najdeme na farmě: traktor, zeleninu v záhonech a ovoce na stromech, další zvířátka.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY Kohout - zvýrazněno černou konturou, BÍLÉ POZADÍ

Kohout má poměrně složitý tvar: dlouhý úzký krk, malou hlavu, složitě tvarovaný ocas, křídlo je potřeba vykreslit jinou barvou. Obrázek je náročnější na zrakovou pozornost než třeba jednobarevné prasátko nebo žabka.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY žabka - BÍLÉ POZADÍ, bez černé kontury

Obrázek je vykreslen pouze barevnou konturou, bez černé, která by ilustraci pomohla zvýraznit. Tato omalovánka je náročnější na zrakovou pozornost než například omalovánka s kočkou na černém pozadí.


Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY prasátko - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Obrázek je vykreslen pouze barevnou konturou, bez černé, která by ilustraci pomohla zvýraznit. Bílé pozadí opět můžete využít k dokreslení zajímavého prostředí, nakreslete zem, oblohu, nebo to, co prasátko může jíst k obědu.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKY KOHOUT - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Kohoutka vymalujte dvěma barvami. Bílé pozadí za kohoutem můžete využít k dokreslení dalších zvířátek, dokreslete slepičku a kuřátka.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

EDA PLAY - OMALOVÁNKA PES - ČERNÉ POZADÍ

Na obrázku je pes. Pes rád štěká. Vymaluj obrázek pastelkami. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a popište, jaké zvuky vydávají ostatní zvířata. Podívejte se také na kartičky s barevnými zvířátky a jejich stíny.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA zajíc - ČERNÉ POZADÍ

Na obrázku je zajíc. Vymaluj obrázek pastelkami. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a najděte zvířata, která mají kratší uši než zajíc. Ukažte zeleninu, která by mohla zajícovi chutnat. Mrkev najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA JEŽEK - ČERNÉ POZADÍ

Na obrázku je ježek. Vymaluj obrázek pastelkami. Ježek funí a dupe. Jaké další zvíře funí a dupe? Medvěd? Tip pro rodiče: Popište, jaký je ježek na omak. Má bodliny a je pichlavý. Prohlédněte si další omalovánky a najděte na nich to, co je hladké, třeba jablko nebo dýně, obrázky najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA PES - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Na obrázku je pes. Pes rád štěká. Vymaluj obrázek a dokresli pejskovi nějakého zvířecího kamaráda, třeba dalšího psa. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a popište, jaké zvuky vydávají ostatní zvířata.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA ZAJÍC - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Na obrázku je zajíc. Zajíc běhá rád po poli. Vymaluj obrázek a dokresli pole. Nahoru pak nakresli mráčky a slunce. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a najděte zvířata, která mají kratší uši než zajíc. Ukažte zeleninu, která by mohla zajícovi chutnat. Mrkev najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA JEŽEK - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU, BÍLÉ POZADÍ

Na obrázku je ježek. Ježek funí a dupe. Jaké další zvíře funí a dupe? Medvěd? Tip pro rodiče: Popište, jaký je ježek na omak. Má bodliny a je pichlavý. Prohlédněte si další omalovánky a najděte na nich to, co je hladké, třeba jablko nebo dýně, obrázky najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA PES - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Na obrázku je pes. Pes rád štěká. Vymaluj obrázek a dokresli pejskovi nějakého zvířecího kamaráda, třeba dalšího psa. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a popište, jaké zvuky vydávají ostatní zvířata.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA ZAJÍC - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Na obrázku je zajíc. Zajíc běhá rád po poli. Vymaluj obrázek a dokresli pole. Nahoru pak nakresli mráčky a slunce. Tip pro rodiče: Prohlédněte si další omalovánky a najděte zvířata, která mají kratší uši než zajíc. Ukažte zeleninu, která by mohla zajícovi chutnat. Mrkev najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení

EDA PLAY - OMALOVÁNKA JEŽEK - BÍLÉ POZADÍ, BEZ ČERNÉ KONTURY

Na obrázku je ježek. Ježek funí a dupe. Jaké další zvíře funí a dupe? Medvěd? Tip pro rodiče: Popište, jaký je ježek na omak. Má bodliny a je pichlavý. Prohlédněte si další omalovánky a najděte na nich to, co je hladké, třeba jablko nebo dýně, obrázky najdtete v Omalovánkách na téma Podzim.

Ke stažení - formát A4


Další omalovánky najdete v sadě úkolů Les a dvorek:


Omalovánky na téma dopravní prostředky:


EDA PLAY - OMALOVÁNKA LETADLO - černé pozadí

Vybarvi letadlo. Tip pro rodiče: Spolu s dětmi spočítejte na prstech ruky, kolik má letadlo křídel a kolik má kulatých oken. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA TRAKTOR - černí pozadí

Vybarvi traktor. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte, která místa vybarvit zeleně. Ukažte, kde má traktor kola. které kolo je větší?

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA mašinka - ČERNÉ POZADÍ

Vybarvi mašinku. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku si spolu s dítětem ukažte, kde má mašinka kola. Povídejte si o tom, kdy jste jeli vlakem a kam.

Ke stažení

EDA PLAY - OMALOVÁNKY LETADLO - OBRYS, BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi letadlo. Nad letadlem dokresli mráčky. Pod letadlem město nebo stromy. Tip pro rodiče: Po dokončení obrázku si spolu s dítětem ukažte, co je nahoře a co dole. Nahoře budou mráčky, dole stromy. 

Ke stažení formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY TRAKTOR - OBRYS, BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi traktor. Kolem traktoru dokresli zvířata, pole nebo nářadí, které potřebuješ pro opravu kola od traktoru. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte, která místa vybarvit zeleně. Ukažte, kde má traktor kola. Pod kola můžete dokreslit zem, hnědé pole nebo černou silnici.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY mašinka - OBRYS, BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi mašinku. Pod mašinku nakresli koleje. Kolem můžeš dokreslit stromy nebo nahoru na oblohu mráčky a slunce. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku si spolu s dítětem ukažte, kde má mašinka kola. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole. Nahoře mráčky, dole koleje.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY LETADLO - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi letadlo. Nad letadlem dokresli mráčky. Pod letadlem město nebo stromy. Tip pro rodiče: Po dokončení obrázku si spolu s dítětem ukažte, co je nahoře a co dole. Nahoře budou mráčky, dole stromy. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY TRAKTOR - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi traktor. Kolem traktoru dokresli zvířata, pole nebo nářadí, které potřebuješ pro opravu kola od traktoru. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte, která místa vybarvit zeleně. Ukažte, kde má traktor kola. Pod kola můžete dokreslit zem, hnědé pole nebo černou silnici.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY MAŠINKA - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi mašinku. Pod mašinku nakresli koleje. Kolem můžeš dokreslit stromy, nebo nahoru na oblohu mráčky a slunce. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku si spolu s dítětem ukažte, kde má mašinka kola. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole. Nahoře mráčky, dole koleje. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKA PLACHETNICE - ČERNÉ POZADÍ

Vybarvi loďku. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek lodičky, ukažte si, kde má lodička plachtu.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNka PARNÍK - ČERNÉ POZADÍ

Vybarvi parník. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek parníku, ukažte si, kde má palubu. Můžete také porovnat obrázek plachetnice a parníku a najít rozdíly. Parník má dva komíny, plachetnice plachtu. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY PLACHETNICE - OBRYS - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi loď. Kolem loďky dokresli vlnky nebo rybky. Nahoru můžeš dokreslit oblohu, mráčky a sluníčko. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek lodičky, ukažte si, kde má lodička plachtu. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY PARNÍK - OBRYS - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi parník. Kolem parníku dokresli vlnky nebo rybky. Nahoru můžeš dokreslit slunce. Na parníku mohou cestovat lidé. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek parníku, ukažte si, kde má palubu. Můžete také porovnat obrázek plachetnice a parníku a najít rozdíly. Parník má dva komíny, plachetnice plachtu. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY PLACHETNICE - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi loď. Kolem loďky dokresli vlnky nebo rybky. Nahoru můžeš dokreslit oblohu, mráčky a sluníčko. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek lodičky, ukažte si, kde má lodička plachtu. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - OMALOVÁNKY PARNÍK - ZVÝRAZNĚNO ČERNOU KONTUROU - BÍLÉ POZADÍ

Vybarvi parník. Kolem parníku dokresli vlnky nebo rybky. Nahoru můžeš dokreslit slunce. Na parníku mohou cestovat lidé. Tip pro rodiče: Před vymalováním obrázku s dítětem projděte obrázek parníku, ukažte si, kde má palubu. Můžete také porovnat obrázek plachetnice a parníku a najít rozdíly. Parník má dva komíny, plachetnice plachtu. Po dokončení obrázku popište, co je nahoře a co dole. 

Ke stažení - formát A4


Tip pro rodiče: 

Nevadí, pokud máte jen černobílou tiskárnu

Pokud máte doma jen černobílou tiskárnu, zkuste obrázky i v pracovních listech zvýraznit fixami nebo pestrými pastelkami. Některé pracovní listy lze vytisknout černobíle, aniž byste je museli zvýrazňovat, některým zvýraznění po tisku na černobílé tiskárně prospěje. Například u hlemýžďů můžete fixou zvýraznit lístek. Až dítě nakreslí ulitu, můžete list dále využít jako spojovačku: spoj čárou šneka a list, který je k němu nejblíže a potom list, který je od něj nejdál.  Pracovní list se šneky najdete zde.


Bludiště

Pokud budete stahovat bludiště s černým pozadím, ujistěte se, že vaše tiskárna dobře tiskne i velké plochy. Černé pozadí je použito záměrně, poskytuje vysoký kontrast, který pomáhá dítěti soustředit se na konkrétní motiv.

Bludiště procvičuje také orientaci na ploše: dítě se soustředí na více objektů, musí vnímat výchozí obrázek a cílový obrázek, k tomu plochu, ve které hledá cestičku. Zvolte takové zpracování úkolu, které odpovídá dovednostem vašeho dítěte. 

Tip pro rodiče:

Má dítě brzy hotovo a potřebujete více úkolů? Můžete vymyslet vlastní bludiště - z již použitých vytištěných pracovních listů vystříhejte zvířátka a nalepte je na černý papír. Doprostřed nalepte bílý papír, do kterého jste nakreslili vlastní bludiště. Bílý papír s bludištěm můžete obměňovat. Jaký tvar cestiček v bludišti zvolíte? Hranaté tvary, kulaté nebo dokonce špičaté?Bludiště kočka a kočka - černé pozadí

Pomozte oranžové kočce dostat se k modré kočce. Černé pozadí pomáhá zvýraznit dráhu, po které se oranžová kočka vydá. Než začnete úkol plnit, plochu si prohlédněte. Oranžová kočka se diví, modrá kočka se směje - dokážete v obrázku najít takový drobný detail?

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

BLUDIŠTĚ JABLKO A KOŠÍK - ČERNÉ POZADÍ

Bílá plocha pomáhá přitáhnout pozornost k bludišti. Máte doma také košík a jablko? Ukažte si, jak ve skutečnosti vypadá košík a jak jablko, porovnejte s ilustracemi. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

BLUDIŠTĚ KOZA A KOZA - ČERNÉ POZADÍ

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat alespoň dvě figury ve scéně s obrázkem. Černé pozadí pomáhá zvýraznit motiv zvířete. Stojící koza se snaží dostat za svojí kamarádkou kozou, která nedočkavostí už vyskakuje do vzduchu. Pomůžete jí najít cestičku?

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

bludiště kočka a kočka - bílé pozadí

Pomozte oranžové kočce najít cestu k modré kočce. Cestička vypadá jednoduše, ale je vykreslena dvěma tenkými linkami na bílém pozadí, pro děti se zrakovou vadou je takové zpracování náročné.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

Bludiště jablko a košík - bílé pozadí

Najděte cestičku, kterou lze dostat jablko do košíku. Dítěti můžete s porozuměním tím, že srovnáte obrázek košíku i jablka s těmito reálnými předměty. Inspiraci na doplnění úkolů z našich aplikací o další reálné předměty najdete také na podstránce s tipy.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - fortmát A3

BLUDIŠTĚ KOZA A KOZA - bílé POZADÍ

Koza je vykreslena tenkou konturou, je poměrně malá. Nejprve s dítětem obrázek prostudujme. V čem se obrázky kozy liší a v čem jsou stejné? 

Tip: dítěti můžeme pomoci soustředit se na výchozí a cílový motiv tím, že oba nejprve vymalujeme pastelkou. Koza v přírodě může být hnědá, bílá, černá, ale nakreslená koza může být i fialová, červená nebo růžová! Kterou z barev vaše dítě vnímá nejvíce?

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

BLUDIŠTĚ PRASÁTKO, JABLKO a jahody - BÍLÉ POZADÍ

Prasátko by rádo snědlo jablko. Pomoz mu najít cestu. Pozor, cestou můžete najít ještě jiné ovoce. Když narazíš na jahodu, vrať se na start a hledej cestu k jablku. Tip pro rodiče: Na pozadí úkolu můžete dokreslit ještě další ovoce nebo zvířecí kamarády. Také můžete plnit úkol tak, že najdete více cest: Nejprve vyznačte cestu od prasátka k jablku, potom od prasátka k jahodě a nakonec od prasátka k další jahodě. Každou cestu můžete vyznačit jinou barvou.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ Prasátko a jablko - bílé pozadí

Prasátko by rádo snědlo jablko. Pomoz mu najít cestu. Je tady však ještě další zvíře, které by rádo jablko snědlo. Co je to? Pomůžeš mu také najít cestu k jablku? Tip pro rodiče: Plnění úkolu můžete spojit s pohybovou aktivitou, přizpůsobte ji možnostem dítěte. Po splnění úkolu můžete s dítětem předvést, jak se pohybuje prasátko, pomalu a rozvážně a jak maličká myš - tiše a rychle.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ ZAJÍC A zajíc - bílé pozadí

Prohlédni si obrázek, jsou na něm dva zajíci. Vyznač cestu od jednoho zajíce k druhému. Tip pro rodiče: Prohlédněte si spolu s dítětem obrázky a určete, který zajíc běží, a který sedí. Pak vyznačte celkem tři cesty: od běžícího zajíce k tomu, který sedí. Pastelkou nebo fixem v jiné barvě vyznačte cestu od sedícího zajíce k trávě. Pak vyznačte cestu od běžícího zajíce k trávě. Plnění úkolu můžete spojit s pohybovou aktivitou, přizpůsobte ji možnostem dítěte. Po splnění úkolu může dítě hopsat po pokoji jako zajíc. Určete si cíl, za kterým dohopsá. 

Ke stažení - formát A4

Bludiště slepice a kuřátko - bílé pozadí

Najdi v bludišti cestu od slepice ke kuřátku. Tip pro rodiče: V úkolu můžete vyznačit celkem tři cesty. Spolu s dítětem vyznačte cestu od slepice k jahodě. Potom najděte v bludišti cestu do kuřátka k jahodě, vyznačte ji jinou barvou. Slepice i kuřátko si můžou pochutnat také na trávě. Pastelkou nebo fixem v další barvě vyznačte cestu od kuřátka k trávě nebo od slepice k trávě. Úkol můžete také dokreslit - Slepice i kuřátka zobají zrní. Nakreslete kolem úkolu tečky jako zrní. Pak napodobte zvuk, který vydává zobáček při zobání zrní, ťukejte spolu s dětmi prsty o stůl nebo pracovní podložku.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ Zajíc a jablka - bílé pozadí

Zajíc chce sníst všechna jablka. Vyznač cesty od zajíce ke každému jablku zvlášť. Vyznač cestu k prvnímu jablku. Vezmi si pastelku nebo fix v jiné barvě a vyznač cestu od zajíce k dalšímu jablku. Nakonec si vezmi pastelku nebo fix v další barvě a vyznač cestu od zajíce k třetímu jablku. Tip pro rodiče: Na prstech ruky odpočítejte počet tři a ukažte si v obrázku tři jablka. Tip na další aktivitu: Zkuste zjistit, které jablko je k zajíci blíž a které je dál od zajíce. Použijte proužek papíru, zakreslete značku délky tras a porovnejte je. Trasy na papíru můžete ustřihnout a porovnat délku trasy podle délky papírového proužku.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ HOUSENKA A LISTY - BÍLÉ POZADÍ

Pozorně si prohlédni obrázek, jsou v něm celkem čtyři listy a housenka. Housenka ráda jí listy. Teď má hlad a chce pomoci najít cestičku k listům. Ukaž cestičku od housenky ke každému listu zvlášť. Tip pro rodiče: Dítě vyznačí v úkolu celkem čtyři cestičky. Nejprve odpočítejte na prstech ruky počet čtyři a s každou vyznačenou cestičkou jeden prst schovejte. Vždy, když narazíte na list, schovejte jeden prst a začněte znovu hledat cestu od housenky k jinému listu. Další varianta hry: Když dojde housenka k prvnímu listu, zakryjte ho papírkem nebo kartičkou. Pak dojde k druhému listu, ten také zakryjete. Housenka listy postupně jí. Můžete počítat, kolik listů ještě zbývá. Po snědení posledního si ukažte, že v bludišti už žádný list není.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ PES A CHLAPEČEK - BÍLÉ POZADÍ

Pejsek chce jít za chlapečkem. Pomoz mu najít cestu. Pozor, ať ti neuteče za žábou! Tip pro rodiče: Plnění úkolu můžete spojit s pohybovou aktivitou, přizpůsobte ji možnostem dítěte. Po splnění úkolu může dítě povyskočit jako pejsek, který se s někým radostně vítá. Připomeňte si, jak dělá pejsek (haf!) a jak žába (kvák!)

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ kočka, ježek a dvě myši - bílé pozadí

Pozorně si prohlédni obrázek. Je na něm kočka, ježek a dvě myši. Vyznač v bludišti cestu od kočky k ježkovi. Pak vyznač cestu od kočky k myši. Vezmi si pastelku nebo fix v jiné barvě a vyznač cestu od kočky k jiné myši. Tip pro rodiče: Na prstech ruky odpočítejte počet dva a ukažte si v obrázku dvě myši. Co se stane, když se kočka dotkne ježka? Ježek má bodliny, kočka se popíchá. Najděte v pokoji to, co je hladké, třeba deka nebo plyšová hračka, a co má ostré hrany, třeba kostička lega nebo hrot pastelky.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ TELÁTKO A KRÁVA - BÍLÉ POZADÍ

Telátko čeká na kravičku a na kamaráda - prasátko. Najdi cestičku od krávy k telátku. Vezmi si pastelku nebo fix v jiné barvě a vyznač cestičku od prasátka k telátku. Tip pro rodiče: Spolu s dětmi si připomeňte, že mládě od krávy se nazývá telátko. Jak se nazývá mládě od prasátka? Vyhledejte všechny možnosti cestiček: od prasátka se můžete vydat dolů i nahoru, kolem kravičky.

Ke stažení - formát A4

POMOZ MOTÝLKOVI NAJÍT CESTU KE KVĚTINĚ

Motýl se chce dostat ke květině. Prohlédni si obrázek a najdi cestu od motýlka ke květině. Jaké další zvířátko by se rádo dostalo ke květince? Ukaž cestu od jedné housenky k druhé. Spočítej lístky, které může housenka cestou sníst. 

Ke stažení - formát A4

POMOZ MAMINCE NAJÍT BRÝLE

Maminka potřebuje najít brýle. Prohlédni si obrázek. Ukaž cestu k brýlím. Od maminky vede cestička ještě k jiným věcem, ukaž cestu k hřebenu a ke knize. Ukaž cestu k tomu, na co se dá zahrát pěkná hudba. Ukaž cestu k tomu, co si může maminka dát ke svačině.

Ke stažení - formát A4

POMOZ CHLAPEČKOVI NAJÍT ČEPICI 

Chlapeček má rád auta. Má auto na čepici a na rukavicích. Ukaž mu cestu k čepici, k rukavici a pak k další rukavici. V obrázku je ještě něco dalšího. Ukaž cestu k tomu, co si může dát chlapeček ke svačině. Ukaž cestu k tomu, co ráno zazvoní a chlapečka probudí.

Ke stažení - formát A4Autem cestuje holčika ve hře EDA PLAY PAULI

Tip od poradkyně rané péče - zapojte do bludiště hračky nebo reálné předměty

"Zapojením hraček a reálných předmětů zpestříte nácvik motoriky, dítě bude k opisování tras v bludišti lépe motivované. Jak na to? Když například použijete malé autíčko, které jede po trase vyzvednout náklad v cíli, můžete s dítětem vydávat zvuk motoru - auto, když jede po cestičce, vydává zvuky brm brmm. Když je v ostré zatáčce, zakvičí vysokým tónem a v cíli může zatroubením oznámit, že dojelo pro správný náklad. Nebo třeba figurka z lega vyrazí pro něco do cíle a po trase může ťapat za doprovodu slabik ťap ťap ťap. Může být po cestě unavená, tak si může povzdychnout "uf uf, to je dálka". Nebo si může naopak na cestě radostí prozpěvovat oblíbenou písničku vašeho dítěte. V cíli s dítětem zajásáme a zatleskáme si. 

Vyberte si vlastní oblíbené hračky a s nimi spojené zvuky a citoslovce a užijte si zábavu a cvičení senzomotoriky v jednom. Zvukový doprovod je pro děti se zrakovým omezením motivující."

Můžete nahlédnout do nabídky dalších pracovních listů:

Další inspirace na zapojení hraček do úkolů se sledováním tras najdete v nabídce pracovních listů na téma obličeje. Klikněte sem pro více tipů.

Auto v aplikacích:

Autem cestuje na návštěvu za babičkou holčička Paulinka ve hře EDA PLAY PAULI. Auto najdete také ve hře EDA PLAY TOBY, která je dostupná pro iPady i Android tablety.Bludiště s postavičkami


PŘÍPRAVA

Pro vytvoření postaviček zvířat budete potřebovat vytištěný pracovní list, nůžky a lepidlo. Se slepováním postaviček mohou pomoci šikovní sourozenci nebo i prarodiče.

EDA PLAY - POSTAVIČKY DO BLUDIŠTĚ - menší

Stáhněte si pracovní list, ze kterého vystřihnete postavičky zvířat: rozstříhejte podle návodu a slepte tak, aby vznikly samostatně stojící postavičky. Po vystřižení jsou postavičky malé, hodí se do bludiště vytištěného na papír velikosti A4. Pro děti, které potřebují jednodušší tvar zvířat, vybírejte postavičky jednoduchých siluet, například kachničku, psa a podobně.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - POSTAVIČKY DO BLUDIŠTĚ - větší - 1. část

Stáhněte si pracovní list, ze kterého vystřihnete postavičky zvířat: rozstříhejte podle návodu a slepte tak, aby vznikly samostatně stojící postavičky. Po vystřižení jsou postavičky malé, hodí se do bludiště vytištěného na papír velikosti A3. Tyto větší postavičky neprojdou pohodlně cestičkami v bludištích vytištěných na A4. Můžete je použít také jako zvířata v cíli, za kterými půjde menší postavička.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - POSTAVIČKY DO BLUDIŠTĚ - VĚTŠÍ - 2. ČÁST

Stáhněte si pracovní list, ze kterého vystřihnete postavičky zvířat: rozstříhejte podle návodu a slepte tak, aby vznikly samostatně stojící postavičky. Po vystřižení jsou postavičky malé, hodí se do bludiště vytištěného na papír velikosti A3. Tyto větší postavičky neprojdou pohodlně cestičkami v bludištích vytištěných na A4. Můžete je použít také jako zvířata v cíli, za kterými půjde menší postavička.

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - 3 PRÁZDNÁ BLUDIŠTĚ - TVAR TROJÚHELNÍKU

Stáhněte si pracovní listy s prázdným bludištěm. Zde najdete 3 bludiště ve tvaru trojúhelníku. Cesty v bludišti můžete hledat s pomocí vystříhaných postaviček zvířat. Pokud budete pracovat s většími postavičkami zvířat, stáhněte a vytiskněte si bludiště na papír A3. Bludiště si můžete nakreslit také zcela podle vlastní fantazie. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - 3 PRÁZDNÁ BLUDIŠTĚ - TVAR OBDÉLNÍKU

Stáhněte si pracovní listy s prázdným bludištěm. Zde najdete 3 bludiště ve tvaru obdélníku. Cesty v bludišti můžete hledat s pomocí vystříhaných postaviček zvířat. Pokud budete pracovat s většími postavičkami zvířat, stáhněte a vystiskněte si bludiště na papír A3. Bludiště si můžete nakreslit také zcela podle vlastní fantazie. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - 3 PRÁZDNÁ BLUDIŠTĚ - TVAR Kruhu 

Stáhněte si pracovní listy s prázdným bludištěm. Zde najdete 3 bludiště ve tvaru kruhuCesty v bludišti můžete hledat s pomocí vystříhaných postaviček zvířat. Pokud budete pracovat s většími postavičkami zvířat, stáhněte a vytiskněte si bludiště na papír A3. Bludiště si můžete nakreslit také zcela podle vlastní fantazie. 

Ke stažení - formát A4

EDA PLAY - 3 PRÁZDNÁ BLUDIŠTĚ - TVAR plástve (HEXAGON)

Stáhněte si pracovní listy s prázdným bludištěm. Zde najdete 3 bludiště ve tvaru plástve (hexagonu). Cesty v bludišti můžete hledat s pomocí vystříhaných postaviček zvířat. Pokud budete pracovat s většími postavičkami zvířat, stáhněte a vystiskněte si bludiště na papír A3. Bludiště si můžete nakreslit také zcela podle vlastní fantazie. 

Ke stažení - formát A4

Najdou v bludišti zvířátka cestičku k jídlu ? Do hry můžete zapojit také ořechy nebo jiné drobné předměty.

Bludiště můžete postavit i ze stavebnic a do hry zapojit hračky.

Cestičku v bludišti můžete vyznačit i tím, co si přinesete z procházky venku. Třeba šípky nebo kaštany. Další tipy najdete zde.


Ukaž zvířátkům cestu

Tyto úkoly jsou náročnější, jsou určeny pro předškoláky či děti na začátku školní docházky. Pomáhají hravou formou rozvíjet grafomotoriku. Pracovní listy obsahují více obrázků, některé jsou poměrně malé. Jako zábavné pracovní listy je mohou využít i starší sourozenci. Pokud hledáte pro děti jednodušší bludiště nebo trasy, prozkoumejte nabídku zde na webu nebo nabídku jiných pracovních listů na téma obličeje.


BLUDIŠTĚ ZAJÍC A KEŘ - BÍLÉ POZADÍ

Zajíc chce přeskákat přes pařezy a schovat se za keřem. Pomoz mu skákat přes pařezy. Ukaž prstem, jak skáče od pařezu k pařezu. Můžeš si vzít pastelku nebo fix a obtáhnout obloučky, kudy zajíc skákal. Tip pro rodiče: Spolu s dítětem dokreslete na pozadí les, stromy, houby nebo další zvířata, třeba veverku. Pak hledejte trasy podle vlastní fantazie, od zajíčka k dalším obrázkům, které jste nakreslili.

Ke stažení formát A4

BLUDIŠTĚ ZAJÍC A KEŘ, dva ptáčci - BÍLÉ POZADÍ

Zajíc chce přeskákat přes pařezy a schovat se za keřem. Pomoz mu skákat přes pařezy až do keře. Ukaž prstem, jak skáče od pařezu k pařezu. Můžeš si vzít pastelku nebo fix a obtáhnout obloučky, kudy zajíc skákal. Na obrázku jsou také dva ptáčci, ukaž cestičku od jednoho ptáčka k druhému. Můžeš si vzít pastelku nebo fix a obtáhnout cestičku mezi ptáčky. Tip pro rodiče: Spolu s dítětem nakreslete další cestičku, vydejte se od ptáčka za zajícem a teprve pak k druhému ptáčkovi.

Ke stažení - formát A4

Prasátko si chce pochutnat NA jablku - bílé pozadí

Prasátko si chce pochutnat na jablku. Cestou k jablku sní několik jahod. Ukaž mu cestu k jablku. Můžeš si vzít pastelku nebo fix a obtáhnout cestičku, po které prasátko sbíralo jahody. Spočítej na prstech ruky, kolik jahod prasátko cestou sní. Tip pro rodiče: Jahody můžete postupně zakrývat, až dojde prasátko na konec cesty k jablku, neuvidíme jahodu žádnou. Nakonec zakryjte i jablko.

Ke stažení - formát A4

BLUDIŠTĚ ptáčci - bílé pozadí

Ptáčci letí ke slunci. Spoj všechny ptáčky. Trasu můžeš nejprve ukázat prstem, pak ji nakresli pastelkou či fixem. Tip pro rodiče: Spolu s dítětem dokreslete do obrázku dva motýly. Vyznačte cestu mezi nimi. Nemusí být rovná, ale pořádně zamotaná. Pak můžete vyznačit libovolné cesty mezi motýlky a ptáčky.

Ke stažení - formát A4

Myši si chtějí pochutnat NA jablku - bílé pozadí

Spoj všechny myši na cestě k jablku. Pozorně si prohlédni obrázek, je na něm ještě jahoda. Vyznač od každé myši zvlášť cestičku k jahodě.  Cestička nemusí být jen rovná, zkus vymyslet co nejzamotanější cestu. Trasu můžeš nejprve ukázat prstem, pak ji nakresli pastelkou či fixem. Tip pro rodiče: Do obrázku můžete dokreslit sýr a vyznačit cestu od všech myší k sýru.

Ke stažení - formát A4

HOUSENKA SI CHCE POCHUTNAT NA LISTECH - BÍLÉ POZADÍ

Housenka chce sníst všechny listy. Ukaž jí cestičku přes listy k tomu největšímu listu ze všech. Trasu můžeš nejprve ukázat prstem, pak ji nakresli pastelkou či fixem. Tip pro rodiče: Spolu s dětmi dokreslete něco dalšího, na čem by si housenka pochutnala, třeba květinu nebo jablko. Vyznačte cestu od housenky k novému obrázku.

Ke stažení - formát A4


Mgr. Lucie Magerová

Mgr. Lucie Magerová

Poradkyně rané péče

Tip od Lucie Magerové - Jak zpestřit úkoly v papírové podobě o motorická cvičení v prostoru nebo s reálnými předměty

Bludiště zdaleka nemusí být jen papírové! Můžete si ho postavit víceméně kdekoliv s využitím rozmanitého materiálu. Z kostek lega, nebo jiné stavebnice s využitím kuliček a hopíků. Na stole je možné cestičky ohraničit plastelínou a využít pingpongový míček, do kterého budete foukat. 

Můžete vymyslet velké bludiště, kterým bude dítě samo procházet, trasa se dá na podlaze vyznačit papírovou páskou, barevnou izolepou nebo provázky, venku na asfaltu nakreslit křídou, v lese cesty zvýraznit větvičkami, šiškami nebo jiným přírodním materiálem. 


Spojovačky

Silná černá kontura kolem obrázku pomáhá zvýraznit figuru: žába se silnou černou konturou více vystupuje z pozadí než žába vykreslená tenkou linkou. 

Spojování shodných obrázků procvičuje také orientaci na ploše: dítě se soustředí na více objektů, ve sloupci pod sebou jsou vždy dvě nebo tři zvířata. Zpozorovat zvířátko nakreslené tenkou linkou je obtížné. Vysvětlete dítěti, že žáby nebo kohoutci vypadají odlišně. Pomozte dítěti najít shodné znaky, popište, co mají různé ilustrace zvířete společné a v čem se liší.

Tip pro rodiče:

Má dítě brzy hotovo a potřebujete více úkolů? Z již vytištěných a vyplněných úkolů můžete zvířátka vystříhat a přilepit pod sebe na nový čistý papír. Můžete proházet pořadí zvířat nebo je všechna nalepit na formát A3, spojovat pak můžete 3 motivy: barevnou žábu, žábu s černou konturou a žábu vykreslenou pouze linkou.


Příprava:


Pokud budete úkol plnit s dítětem se zrakovým postižením, věnujte čas přípravě. Dítě musí vnímat čtyři nebo až šest obrázků v ploše, přitom obrázky nejsou zcela shodné. To je náročné, přípravou dítěti usnadníte porozumění tomu, co v úkolu vlastně vidí:

Až úkol vytisknete, prohlédněte si s dítětem plochu. Projděte všechny obrázky, vysvětlete dítěti, že žáby nebo kohoutci mají různé podoby.

Můžete hledat rozdíly - v čem se obrázky liší, kolik mají barev, jaké detaily, jak vypadají jejich oči.spojování obrázků, dva obrázky ve sloupci - černé pozadí

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

spojování obrázků, tři obrázky ve sloupci - černě zvýrazněno

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše. Tento úkol je pro dítě se zrakovým postižením poměrně náročný, dítě si musí prohlédnout celkem šest obrázků a spojit je dle shody. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

vymalujte obrázky

Až si ilustrace spolu s dítětem prohlédnete, můžete ta zvířátka, která jsou zobrazena pouze barevnou linkou, vymalovat pastelkami.

SPOJOVÁNÍ OBRÁZKŮ, dva OBRÁZKY VE SLOUPCI - zvýrazněno černou konturou

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše. 

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

SPOJOVÁNÍ OBRÁZKŮ, tři OBRÁZKY VE SLOUPCI - zvýrazněno černou konturou

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše. Tento úkol je pro dítě se zrakovým postižením poměrně náročný, dítě si musí prohlédnout celkem šest ilustrací a spojit obrázky dle shody.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

Příprava:

Pro dítě se zdravým zrakem můžou být spojovačky velmi snadným úkolem. Barevná zvířata na bílém pozadí obsahují mnoho detailů. Na zvířata vykreslená pouze tenkou linkou se musí dítě ještě více soustředit. 

Pomozte dítěti se soustředěním: Obrázky vytiskněte a věnujte čas přípravě. Popište dítěti, co na obrázku vidíte, v čem jsou zvířata shodná a v čem odlišná. 
Soustředění může být pro dítě se zrakovým postižením namáhavé, pomozte mu v něm také zapojením dalších smyslů: napodobujte třeba zvuky zvířete, nechte dítě, ať si také zakváká jako žába nebo zakokrhá jako kohout. 

spojování obrázků, dva obrázky ve sloupci - bílé pozadí

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše, obrázky vykreslené tenkou konturou jsou náročné na zrakovou pozornost.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

spojování obrázků, tři obrázky ve sloupci - bílé pozadí

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat více než dva obrázky v ploše. Obrázky vykreslené tenkou konturou jsou náročné na zrakovou pozornost.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

potřebujete v úkolu méně zvířátek?

Pokud jsou pro vaše dítě vhodnější úkoly, které obsahují méně obrázků, můžete zvířátka jednoduše vystřihnout a nalepit na papír v počtu a ve vzdálenosti, která vyhovuje právě vašemu dítěti.

SPOJOVÁNÍ OBRÁZKŮ, skupina šesti obrázků - BÍLÉ POZADÍ

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat větší počet obrázků v ploše, úkol je ztížen tím, že dvojici tvoří vždy obrázek vykreslený tenkou linkou a obrázek plnobarevný.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

SPOJOVÁNÍ OBRÁZKŮ, SKUPINA šesti OBRÁZKŮ - zvýrazněno černou konturou

Vhodné pro děti, které dokáží vnímat větší počet obrázků v ploše. Obrázky jsou zvýrazněny černou konturou.

Ke stažení - formát A4

Ke stažení - formát A3

Seznamte se také s pracovními listy na téma Dokreslujeme:


Vystřihovánky

Stáhněte si pracovní listy s vystřihovánkami a vystříhejte si obrázky. Doporučujeme tisknout na silnější papír. Vhodné je také zpevnit obrázek nalepením na vlnkovanou lepenku nebo karton. Obrázky se budou dětem lépe sbírat z podložky, pokud je podlepíte molitanem, pěnovou hmotou, suchým zipem nebo magnetem - podle toho, na jakou plochu je budete chtít připevňovat.

Tip pro rodiče:

Vystříhané a podlepené obrázky budou dětem sloužit jako "figurky", na kterých mohou trénovat úchop a jemnou motoriku. Obrázky můžete skládat vedle sebe, pod sebe, do skupin, můžete použít černé pozadí nebo ztížit plnění úkolu barevným, případně pruhovaným pozadím. VYSTŘIHNĚTE A POCVIČUJTE JEMNOU MOTORIKU

Stáhněte si dvojice obrázků. Vystřihněte je. Vystřihovat pravděpodobně bude někdo dospělý z rodiny nebo šikovný starší sourozenec. Nůžkami stříhejte podél černé kontury.

Obrázky můžete tisknout na silnější papír, aby se vystříhané postavičky neprohýbaly. Také můžete postavičky lepit na karton nebo vlnitou lepenku. Dávejte pozor na ostré hrany, ostrá hrana papíru může do jemné ruky říznout. 

Další tipy k podlepení obrázků najdete zde.

vystřihněte si - prasÁTKO a žába

V prasátku jsou dva odstíny růžové, v žábě dva odstíny zelené. Jde o obrázky s poměrně vysokým množstvím detailů, o kterých si můžete s dítětem povídat.

Ke stažení - formát A4

vystřihněte si - míč a obličej

Výchozím tvarem pro oba obrázky je kolečko. Než obrázky v úkolech použijete, s dítětem si je pečlivě prohlédněte: když přidáme oči a úsměv, vznikne obličej. Když přidáme více barev, vznikne míč. 

Ke stažení - formát A4

vystřihněte si - koza a ovce

Obě zvířata jsou bílá. Koza má bílou i hlavu. Ovečka má hlavu růžovou. Povídejte si s dětmi o tom, jaké jiné barvy mohou mít tato dvě zvířata. Můžete je vytisknout a vystříhat vícekrát a s dětmi malovat pastelkami nebo barvami.

Ke stažení - formát A4

vystřihněte si - pes stojící a pes sedící

Na obou obrázcích je pes, vždy v jiné poloze. Než obrázky použijete v nějakém konkrétním úkolu, s dítětem ilustrace prostudujte: když pes stojí, vidíme čtyři nohy. Když pes sedí, vidíme hlavně přední nohy, o které se opírá. 

Ke stažení - formát A4

Vymalujte a VYSTŘIHNĚTE SI - žába a kohout

Zvířátka nejprve vymalujte podle barevného vzoru. Pak můžete vystřihnout jak předtištěná, tak vymalovaná zvířátka a všechna použít jako postavičky pro procvičování jemné motoriky. 

Tip pro vás: Stejný úkol najdete i ve spojovačkách. Pokud si úkol vytiskněte a s dítětem splníte, nemusíte papír vždy vyhazovat, můžete z něj postavičky vystřihnout a používat v jiných úkolech.

Ke stažení - formát A4

VYMALUJTE A VYSTŘIHNĚTE SI - prasátko, ŽÁBA A KOHOUT

Zvířátka nejprve vymalujte podle barevného vzoru. Pak můžete vystřihnout jak předtištěná, tak vymalovaná zvířátka a všechna použít jako postavičky pro procvičování jemné motoriky. 

Tip pro vás: Stejný úkol najdete i ve spojovačkách. Pokud si úkol vytiskněte a s dítětem splníte, nemusíte papír vždy vyhazovat, můžete z něj postavičky vystřihnout a používat v jiných úkolech.

Ke stažení - formát A4

KOUSEK MOLITANU NEBO PĚNY

Zespodu nalepte kousek molitanu nebo pěny z pěnové houbičky. Molitan nadzvedne vystřižený obrázek, pro dítě bude snazší vystřihovánku uchopit. Přilepte pečlivě, aby nehrozilo upadnutí molitanu nebo pěny a vdechnutí malých částí.

MŮŽETE POUŽÍT TAKÉ MAGNET

Pokud chcete nalepit magnet a používat obrázky na magnetických tabulích, nepřibližujte magnety k elektronice, mobilům a tabletům.

PODLOŽKY A POZADÍ

S figurkami můžete pracovat na magnetické tabuli, na sklopných deskách, pokládat je na papírové, pěnové nebo látkové podložky. Různá pozadí si můžete jednoduše vyrobit z barevných papírů nebo namalovat barvami.

Procvičování jemné motoriky s kostkami


Vystříhané postavičky můžete podlepit kartonem nebo lepenkou a přidat suchý zip, získáte tak figurky, se kterými můžete pracovat i na podložce ze zátěžového koberce nebo jiného materiálu s vetkávanými oky. Zda bude zip na vaší podložce držet, můžete vyzkoušet kouskem drsné části suchého zipu. Suchý zip přilepte na figurku kvalitním lepidlem a vyzkoušejte, zda skutečně dobře drží, aby nedošlo k odpadnutí zipu nebo jiné drobné části, a nehrozilo tak nebezpečí jejího vdechnutí.
Pro procvičování jemné motoriky na podložce ze zátěžového koberce můžete použít i barevné kostky, podívejte se na video Hrajeme v rodinách; zhruba v páté minutě videa najdete záběry, jak si holčička s takovými kostkami a podložkou ze zátěžového koberce hraje.

 Tip na další využití obrázků: Hotové omalovánky můžete rozstříhat, zvířátka přilepit na kolíček a vymyslet další hry podle vlastní fantazie.


Tip na další využití obrázků: Hotové omalovánky můžete rozstříhat, zvířátka přilepit na kolíček a vymyslet další hry podle vlastní fantazie. Motýlky najdete zde.

Tip pro sourozence: Vyrobte si dárkovou taštičku a vymyslete, komu ji darujete a co do ní dáte. Do taštiček se vejde třeba oříšek nebo papírové přáníčko.


Tip pro sourozence:
 Vyrobte si dárkovou taštičku a vymyslete, komu ji darujete a co do ní dáte. Do taštiček se vejde třeba oříšek nebo papírové přáníčko. Tašky najdete zde.

Pracovní listy se stíny zvířátek: Mezi dětmi oblíbené úkoly patří přiřazování barevného obrázku k stínu.


Pracovní listy se stíny zvířátek
Mezi dětmi oblíbené úkoly patří přiřazování barevného obrázku k stínu. Kartičky se zvířátky a jejich stíny najdete zde.

 Bludiště: Podívejte se na inspirace se zapojením malých hraček nebo drobných předmětů do pracovních listů.


Bludiště: Podívejte se na inspirace se zapojením malých hraček nebo drobných předmětů do pracovních listů. Podrobnosti najdete zde.


Supervize odborníků z neziskové organizace EDA

Pracovní listy se zábavnými úkoly, které jsou vám k dispozici na této stránce, jsou připraveny ve spolupráci se specialistkami na rozvoj zrakových dovedností a ranou péči:


 PaedDr. Markéta Skalická je odbornou garantkou všech aplikací z rodiny EDA PLAY, věnuje se zrakové stimulaci a je metodičkou rozvoje zrakového vnímání


PaedDr. Markéta Skalická je odbornou garantkou všech aplikací z rodiny EDA PLAY, věnuje se zrakové stimulaci a je metodičkou rozvoje zrakového vnímání

Mgr. Lucie Magerová je odbornou garantkou aplikací EDA PLAY TOBY, EDA PLAY ELIS, EDA PLAY PAULI a je poradkyní rané péče


Mgr. Lucie Magerová je odbornou garantkou aplikací EDA PLAY TOBY, EDA PLAY ELIS, EDA PLAY PAULI a je poradkyní rané péče

Inspirací pro úkoly na této stránce jsou také samotné děti, ať už se zrakovými vadami nebo těžším zrakovým postižením a kombinovaným postižením.


Inspirací pro úkoly na této stránce jsou také samotné děti, ať už se zrakovými vadami nebo těžším zrakovým postižením a kombinovaným postižením, jejichž rodinám poskytuje EDA služby rané péče. Více o neziskové organizaci EDA zjistíte zde.

PaedDr. Markéta Skalická

PaedDr. Markéta Skalická

Dlouhodobě se věnuje metodice rozvoje zrakového vnímání u dětí s postižením a profesně působí také jako instruktorka stimulace zraku.

"Děti se nerodí se schopnosti poznávat svět kolem sebe a rozumět mu. Děti se však vnímání okolí učí hned od narození. 

K zrakovému poznání proto děti potřebují nejen oči ke koukání, ale i zrakové dráhy, které vedou informaci do mozkových center, kde je zpracují. Každé dítě se musí poznání nových věcí učit. Aby viděnou věc mohlo poznat, potřebuje s ní získat zkušenost a přiřadit ji ke známé informaci. Pro dítě je důležité vnímat podstatné znaky charaterizující předmět pomocí tvaru, barvy, typického detailu. Opakované poznávání spojené s hrou (formou manipulace, vybarvování, obtahování, stříhání, spojování shodných či podobných obrázků čarou) vede k uložení obrazů do paměti a později vede ke snadnému vybavení známého obrázku. Při zvýraznění typické jednoduché siluety kontrastní konturou, zdůrazněním podstatného znaku objektů (očí, uší, fousků, nohou nebo ocásku) si tvar lépe zapamatuje i dítě s poruchou zrakového vnímání. Zde nabízené pracovní listy slouží dětem se zrakovým a motorickým postižením, ale i dětem bez zdravotního postižení, k podpoře rozvoje zrakového vnímání. Navíc zábavnou formou pomáhají rozvíjet koordinaci více smyslů a motorických dovedností. Učení nemusí být mučení."

Tipy a inspirace od Markéty Skalické nejen k rozvoji zrakového vnímání:

I opakování úkolu může být zábava

 Omalovánky jsme připravili ve velkém formátu A3 a klasickém rozměru A4. Pro děti s těžší zrakovou vadou doporučujeme vytisknout varianty s kontrastním černým pozadím. Pokud tyto verze nechcete tisknout z důvodu spotřeby barev v tiskárně, vyberte si omalovánky s ilustracemi se silnými černými konturami, motivy vystříhejte a nalepte na černý papír. Mohli byste jej najít i v sadě barevných papírů, které jsou k dispozici v běžném papírnictví.


Omalovánky jsme připravili ve velkém formátu A3 a klasickém rozměru A4. Pro děti s těžší zrakovou vadou doporučujeme vytisknout varianty s kontrastním černým pozadím. Pokud tyto verze nechcete tisknout z důvodu spotřeby barev v tiskárně, vyberte si omalovánky s ilustracemi se silnými černými konturami, motivy vystříhejte a nalepte na černý papír. Mohli byste jej najít i v sadě barevných papírů, které jsou k dispozici v běžném papírnictví.

 Vytištěné stránky s již splněnými úkoly nemusíte vyhazovat, můžete je používat k dalším hrám dle vlastní fantazie. Menší kohoutek ze spojovaček a velký kohout z omalovánek poslouží ke srovnání. Přiložte je vedle sebe: Kde je větší kohoutek? V úkolech najdete i modrého kohouta. Děti se zrakovým a kombinovaným postižením musejí shodný motiv vidět opakovaně. Popisujte, v čem se kohoutci liší (barva, velikost), zapojte další smysly dítěte: Jak kohout kokrhá?


Vytištěné stránky s již splněnými úkoly nemusíte vyhazovat, můžete je používat k dalším hrám dle vlastní fantazie. Menší kohoutek ze spojovaček a velký kohout z omalovánek poslouží ke srovnání. Přiložte je vedle sebe: Kde je větší kohoutek? V úkolech najdete i modrého kohouta. Děti se zrakovým a kombinovaným postižením musejí shodný motiv vidět opakovaně. Popisujte, v čem se kohoutci liší (barva, velikost), zapojte další smysly dítěte: Jak kohout kokrhá?

 Vystříhané figurky můžete pokládat na různá pozadí. Černé pozadí poskytuje vysoký kontrast, pozadí s bílými pruhy je pro dítě se zrakovou vadou nebo zrakovým postižením náročné. Více o tom, proč používáme bílé pruhy v pozadí i v aplikaci EDA PLAY TOBY. Proč je pro děti důležitá dostatečná velikost obrázků a jednoduchost jejich provedení, si můžete přečíst zde.


Vystříhané figurky můžete pokládat na různá pozadí. Černé pozadí poskytuje vysoký kontrast, pozadí s bílými pruhy je pro dítě se zrakovou vadou nebo zrakovým postižením náročné. Více o tom, proč používáme bílé pruhy v pozadí i v aplikaci EDA PLAY TOBY, která je dostupná pro iPady i Android tabelty. Proč je pro děti důležitá dostatečná velikost obrázků a jednoduchost jejich provedení, si můžete přečíst zde.

 Spolu s dítětem si prohlédněte obrázek, popisujte, co je pro auto specifické. Má kulatá kola. Ve vystřihovánkách je také kulatý obličej a míč. Vstřihněte je a srovnejte s koly od auta: v čem se obrázky shodují a v čem jsou jiné? Omalovánky si můžete tisknout také ve verzích se silnými černými konturami. Slovním povzbuzováním můžete motivovat dítě k tomu, aby při vybarvování přes černou konturu nepřetáhlo.


Spolu s dítětem si prohlédněte obrázek, popisujte, co je pro auto specifické. Má kulatá kola. Ve vystřihovánkách je také kulatý obličej a míč. Vstřihněte je a srovnejte s koly od auta: v čem se obrázky shodují a v čem jsou jiné?
Omalovánky si můžete tisknout také ve verzích se silnými černými konturami. Slovním povzbuzováním můžete motivovat dítě k tomu, aby při vybarvování přes černou konturu nepřetáhlo. 


Bc. Alice Pexiederová

Bc. Alice Pexiederová

Jako poradkyně rané péče se potkává s rodinami dětí s postižením přímo u nich doma. Pro procvičování dovedností dětí používá také hračky.

"Představy dětí o světě kolem nich nevznikají z ničeho nic. 

Děti potřebují dostatek zážitků, informací a zkušeností, aby dokázaly pochopit, že '"haf" od sousedů je vlastně i "haf" na obrázku. A že pejsek zůstane pejskem, i když ho uvidíme v jiném barevném provedení. 

Pomoci dětem poznávat, co je na obrázku, jim můžeme tím, že si k ruce vezmeme reálné předměty. Máte doma barevný míč, plyšového medvěda či pejska? Potkávají se děti někde s kozou, prasátkem nebo žábou? A jak zvířata vypadají? Chovají se na statku flekatá nebo růžová prasátka? Tyto všechny zážitky vytvářejí zrakové představy, tolik důležité pro veškeré získávání informací ze světa. Později také přispívají k porozumění obrázkům a složitějším znakům, tedy i písmenům a číslicím. 

Dobré zpracování vizuálních informací vede ke zdárné cestě za vzděláváním."


Tipy a inspirace od Alice Pexiederové nejen k procvičování zrakových dovedností:

Vezměte si na pomoc hračky

 V úkolech, které si můžete na této stránce stáhnout a vytisknout, pracujeme záměrně se zvířátky, která mohou děti znát z běžného života nebo dětských knih. Porovnejte vzhled ilustrace například prasátka s hračkou prasátka. Jak vypadá? Shodují se barvy? Jaké zvuky prasátko vydává?


V úkolech, které si můžete na této stránce stáhnout a vytisknout, pracujeme záměrně se zvířátky, která mohou děti znát z běžného života nebo dětských knih. Porovnejte vzhled ilustrace například prasátka s hračkou prasátka. Jak vypadá? Shodují se barvy? Jaké zvuky prasátko vydává?

 Mezi ilustracemi najdete i pejska, další zvíře, které bude určitě vašim dětem známé. Můžete vytvořit skupinu vystříhaných obrázků a reálných hraček a zadávat dětem nejrůznější úkoly: Kde je červený pejsek? Kde je hnědý pejsek? Který pejsek je větší?


Mezi ilustracemi najdete i pejska, další zvíře, které bude určitě vašim dětem známé. Můžete vytvořit skupinu vystříhaných obrázků a reálných hraček a zadávat dětem nejrůznější úkoly: Kde je červený pejsek? Kde je hnědý pejsek? Který pejsek je větší? 

 Jedním z pracovních listů ke stažení na této stránce je i bludiště s jablkem. Než si dáte s dětmi jablko ke svačině, porovnejte, jak vypadá reálné ovoce a jak vypadá jeho ilustrace. Můžete dokonce vymyslet vlastní bludiště pro reálná jablka: najděte doma košík a bludiště postavte třeba z lega nebo dřevěných kostek.


Jedním z pracovních listů ke stažení na této stránce je i bludiště s jablkem. Než si dáte s dětmi jablko ke svačině, porovnejte, jak vypadá reálné ovoce a jak vypadá jeho ilustrace. Můžete dokonce vymyslet vlastní bludiště pro reálná jablka: najděte doma košík a bludiště postavte třeba z lega nebo dřevěných kostek.

 Motiv košíku a kočky - dalšího zvířete, které je vašim dětem jistě známé - najdete také v aplikaci EDA PLAY PAULI. V ní dotykem na obrazovku iPadu dostanete kočku do košíku. Pro další inspirace, jak zapojit předměty do hry dětí, navštivte další podstránku tohoto webu s tipy.


Motiv košíku a kočky - dalšího zvířete, které je vašim dětem jistě známé - najdete také v aplikaci EDA PLAY PAULI. V ní dotykem na obrazovku iPadu dostanete kočku do košíku. Pro další inspirace, jak zapojit předměty do hry dětí, navštivte další podstránku tohoto webu s tipy.


Mgr. Lucie Magerová

Mgr. Lucie Magerová

Pravidelně se setkává s rodiči a dětmi jako poradkyně rané péče. Snaží se děti nejen zaujmout, ale i zabavit.

"Vývoj motoriky má své zákonitosti a není možné je nijak obejít. 

Musíme myslet na to, že je velmi důležité děti zapojovat do pohybových aktivit všeho druhu a nabízet jim možnosti, jak různé činnosti opakovaně zkoušet, ochutnávat a zdokonalovat se v nich. Nejinak to může být i s jemnou motorikou a koordinací oko/ruka a dalšími aktivitami, které jednoho dne dospějí k dovednostem jako je psaní a čtení. 

V mozku se "z polních cestiček musejí stát dálnice", které nám dovolí realizovat spojení aktivit, kdy oko něco vidí, ruka vykoná pohyb a danou aktivitu; abychom dokázali například složit puzzle, přiřadit správnou barvu nebo vybarvili obrázek, k tomu si vyslechli zadání úkolu a celý ho ještě správně realizovali.

Přejeme vám, aby naše pracovní listy napomohly budovat funkční "cesty" u vašich dětí."

Tipy a inspirace od Lucie Magerové nejen k procvičování jemné motoriky:

Zapojte vlastní fantazii i sourozence

K procvičování jemné motoriky můžete využít nejen vystříhané figurky z vystřihovánek, ale také kombinovat omalovánky a vlastní motivy, které vystříháte z barevných papírů. Až dítě dokončí omalovánku s koníkem, vystříhejte z barevných papírů to, co koník jí. Jak mu bude chutnat mrkev a jak jablko? Myslete na jednoduché tvary a kontrastní pozadí, aby i děti se zrakovými vadami mohly rozeznat jednotlivé motivy.


K procvičování jemné motoriky můžete využít nejen vystříhané figurky z vystřihovánek, ale také kombinovat omalovánky a vlastní motivy, které vystříháte z barevných papírů. Až dítě dokončí omalovánku s koníkem, vystříhejte z barevných papírů to, co koník jí. Jak mu bude chutnat mrkev a jak jablko? Myslete na jednoduché tvary a kontrastní pozadí, aby i děti se zrakovými vadami mohly rozeznat jednotlivé motivy.

 Nůžky a vystříhaná zvířátka můžete využít i pro úkoly s vlastním bludištěm. Pokud tvoříte bludiště pro dítě se zrakovou vadou nebo postižením, mějte na paměti jednoduchost provedení cestičky, její dostatečnou tloušťku a kontrast. Bludištěm může cestovat jedno vystříhané zvířátko nebo více zvířat, do cíle můžete umístit reálný předmět, na start figurku, kterou si vystřihnete. Aby se vystřihovánka neprohýbala, podlepte ji kartonem.


Nůžky a vystříhaná zvířátka můžete využít i pro úkoly s vlastním bludištěm. Pokud tvoříte bludiště pro dítě se zrakovou vadou nebo postižením, mějte na paměti jednoduchost provedení cestičky, její dostatečnou tloušťku a kontrast. Bludištěm může cestovat jedno vystříhané zvířátko nebo více zvířat, do cíle můžete umístit reálný předmět, na start figurku, kterou si vystřihnete. Aby se vystřihovánka neprohýbala, podlepte ji kartonem.

 Nabídněte omalovánky sourozencům a spolu s nimi dokreslete další detaily. Třeba řidiče, vašeho psa nebo kočku, garáž pro auto, silnici. Opět myslete na to, aby obrázky byly dostatečně výrazné. Můžete je vystříhat a nalepit z barevných papírů, domalovat pastelkami nebo barvami.


Nabídněte omalovánky sourozencům a spolu s nimi dokreslete další detaily. Třeba řidiče, vašeho psa nebo kočku, garáž pro auto, silnici. Opět myslete na to, aby obrázky byly dostatečně výrazné. Můžete je vystříhat a nalepit z barevných papírů, domalovat pastelkami nebo barvami. 

 Tipy k procvičování jemné motoriky nebo zapojení sourozenců do hry najdete i na této podstránce našeho webu. V aplikaci EDA PLAY PAULI připravujeme snídani, v aplikaci EDA PLAY ELIS pečeme dort. Přečtěte si více o tipech, jak rozšířit zábavu a poznání i mimo tablet.


Tipy k procvičování jemné motoriky nebo zapojení sourozenců do hry najdete i na této podstránce našeho webu. V aplikaci EDA PLAY PAULI připravujeme snídani, v aplikaci EDA PLAY ELIS pečeme dort. Přečtěte si více o tipech, jak rozšířit zábavu a poznání i mimo tablet.

vystřihněte si - maska kočka

Vystřihněte si masku kočky. Kroužky pod ušima slouží na provlečení gumičky nebo stužky. 

Ke stažení - formát A4

VYSTŘIHNĚTE SI - MASKA KOČKA

Vybrat si můžete také masku modré kočky. Maska končí nad rty, aby bylo možné sledovat, jak se vaše rty hýbou, když ústy pohybujete.

Ke stažení - formát A4

Zabavte i sourozence a pomozte dítěti se zrakovou vadou zapojit další smysl, vedle zraku i sluch. 

Vystřihněte si masky, nasaďte na obličej a předvádějte, jak se chová kočka - jak tiše našlapuje, jak se protahuje, jak mňouká, jak spí. Masku v dalších barvách můžete vystříhat z barevných papírů.


Pro sourozence i celou rodinu
Dárkové taštičky a dopisy


Jak na to?

Vystříhej a slep si taštičku, dovnitř můžeš vložit vzkaz nebo maličký dárek, třeba bonbon. Do taštičky si také můžeš uklidit vystřihovánky z jiných úkolů.

Do rámečku nakresli obrázek, můžeš do něj napsat přáníčko. Na dopis můžeš použít i linkovaný dopisní papír. Možná má někdo, koho znáš, narozeniny, možná jmeniny, přáníčko můžeš napsat někomu pro radost nebo z lásky. Přáníčko můžeš vložit do dárkové taštičky.

EDA PLAY: DÁRKOVÁ TAŠTIČKA - žabka

Domaluj kolem žabky vodu. Nad vodou může být slunce a ve vodě rybičky. Spolu s rodiči nebo sourozenci tašku vystřihněte a slepte. Vyprávějte si o tom, kde žabka žije. Jak to zní, když žabka skočí do vody? Voda šplouchne. Do tašky si můžete uklidit vystřihovánky z jiných úkolů. Nebo do ní vlož přáníčko a někomu taštičku i přání věnuj.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: Dárková taštička k vybarvení pastelkami - dva motýlci

Vybarvi obrázky motýlků pastelkami. Kolem nich můžeš nakreslit ještě další obrázky, třeba květiny. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc při vystřihování a lepení taštičky. Až bude taštička hotová, vymyslete, co do ní vložíte. Nakresli malinký obrázek a dej ho do taštičky. Taštičku pak můžeš někomu darovat. Bude překvapený, až zjistí, že uvnitř něco je.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: Dárková taštička k vybarevní pastelkami - ptáček a srdíčko

Vybarvi ptáčka a srdíčko pastelkami. Kolem ptáčka můžeš nakreslit listy stromu nebo další ptáčky. Spolu s rodiči nebo sourozenci tašku vystřihněte a slepte. Do tašky si můžete uklidit vystřihovánky z jiných úkolů. Nebo do ní vlož přáníčko a někomu taštičku i přání věnuj.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: DÁRKOVÁ TAŠTIČKA - k vybarvení pastelkami - dvě kočky

Vybarvi kočky pastelkami. Spolu s rodiči nebo sourozenci tašku vystřihněte a slepte. Jaké zvuky kočka vydává? Jak to zní, když spokojeně přede a jak to zní, když zamňouká? Kdo ve vašem okolí má doma kočku a jak se jmenuje? Do tašky si můžete uklidit vystřihovánky z jiných úkolů. Nebo do ní vlož přáníčko a někomu taštičku i přání věnuj.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: DÁRKOVÁ TAŠTIČKA K VYBARVENÍ PASTELKAMI - loďka a dvě rybky

Vybarvi lodičku a rybky pastelkami. Dokresli vodu, nad loďku sluníčko. Popros rodiče nebo sourozence o pomoc při vystřihování a lepení taštičky. Až bude taštička hotová, vymyslete, co do ní vložíte. Nakresli malinký obrázek a dej ho do taštičky. Taštičku pak můžeš někomu darovat. Bude překvapený, až zjistí, že uvnitř něco je.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: DÁRKOVÁ TAŠTIČKA K VYBAREVNÍ PASTELKAMI - ježek A KVĚTINA

Vybarvi ježka a květiny pastelkami. Kolem ježka můžeš dokreslit listy a nebo další květiny. Spolu s rodiči nebo sourozenci tašku vystřihněte a slepte. Do tašky si můžete uklidit vystřihovánky z jiných úkolů. Nebo do ní vlož přáníčko a někomu taštičku i přání věnuj.

Ke stažení - A4

EDA PLAY: rámeček na obrázek nebo dopis - kachničky 

Do rámečku můžeš nakreslit obrázek a někomu ho věnovat. Kolem kachniček ještě něco domaluj. Pokud umíš psát, můžeš napsat i přáníčko. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY: RÁMEČEK NA OBRÁZEK NEBO DOPIS - Motýlci a ovečka k vybarvení pastelkami 

Do rámečku můžeš napsat přání pro někoho, koho máš rád. Nebo napiš někomu pochvalu, třeba mamince za dobrý oběd. Pokud neumíš psát, můžeš nakreslit obrázek, například špagety, které ti moc chutnaly. Pak pochvalu mamince předej a spolu vymyslete, co dobrého uvaříte. 

Ke stažení - A4

EDA PLAY: DOPIS - šnek, čmelák, dva sloni 

Napiš někomu krátký dopis, pochvalu nebo přáníčko. Napiš kamarádovi, že se už těšíš, až se zase potkáte ve škole nebo ve školce, sestřičce nebo bratrovi vzkaz, že mu děkuješ, že se dělíte o hračky. Nebo napiš babičce a dědovi, že se těšíš, až si spolu zahrajete pexeso. Přáníčko můžeš vložit do taštičky.

Ke stažení - A4

Tip pro rodiče: 

Nevadí, pokud máte jen černobílou tiskárnu


Pokud máte doma jen černobílou tiskárnu, zkuste obrázky i v pracovních listech zvýraznit fixami nebo pestrými pastelkami.

Některé pracovní listy lze vytisknout černobíle, aniž byste je museli zvýrazňovat. Například mezi omalovánkami určitě najdete takové pracovní listy, které lze bez problému tisknout na černobílé tiskárně. Prohlédněte si třeba omalovánky s ježkem nebo se zvířátky v lese a na dvorku.Zrakové dovednosti

S poradkyní rané péče, která dojíždí do vaší rodiny, můžete konzultovat, jak přizpůsobit jednotlivé úkoly potřebám dítěte.

Pokud zjistíte neobvyklosti ve zrakovém chování dítěte, neváhejte vyhledat odborníky. Aplikace nebo pracovní listy nenahrazují práci očního lékaře nebo odborníka na stimulaci zraku.

Více o tom, co dělat, když je u dítěte zjištěna zraková vada, a jak může raná péče přispět ke stimulaci zraku, se můžete dozvědět také ve videu O stimulaci zraku, které jsme natočili s našimi specialistkami na rozvoj zrakových dovedností.
Upozornění: autorská práva k ilustracím a pracovním listům patří neziskové organizaci EDA

Upozornění: autorská práva k ilustracím a pracovním listům patří neziskové organizaci EDA

Na této stránce najdete podnětné úkoly pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením. Můžete stahovat soubory PDF ve formátu A4 nebo A3. 

Berte na vědomí, že se na obrázky vztahují autorská práva, která patří neziskové organizaci EDA. Není dovoleno obrázky a úkoly zde uvedené publikovat ve vlastních dílech, knihách, pracovních sešitech, na webových stránkách.

Samozřejmě můžete o těchto nápadech na úkoly pro děti napsat článek, vydat recenzi, uvést odkaz nebo informovat o úkolech na vašich kanálech na sociálních sítích nebo na vašem blogu. Prosíme, řádně uveďte zdroj. Pokud potřebujete více informací, kontaktujte nás prostřednictvím kontaktního formuláře.


Který obličej má vousy? Pojmenuj jednotlivé části obličeje. Pracovní list ke stažení zde.

Na kterém obrázku není obličej? Co na něm je? Ukaž obličej s brýlemi. Pracovní list ke stažení zde.


Holčička sbírá jablka. Cestou posbírá ještě něco jiného k jídlu. Co je to? Pracovní list ke stažení zde.


Pracovní listy od poradkyň rané péčE a zrakových terapeutek z EDY

Nezisková organizace EDA poskytuje ranou péči ve čtyřech regionech České republiky. Pracovní listy, připravené pod vedením odborníků na stimulaci zraku z EDY, mohou zdarma používat rodiče, terapeuté, pedagogové a osobní asistenti pro děti s postižením zraku i jemné motoriky po celém světě. 

Více informací najdete na www.eda.cz